Protetika

Inlay, onlay

  • inlay, onlay – rozsáhlé estetické „plomby“ připravené technikem v zubní laboratoři
  • zhotovují se tehdy, je-li zub značně poškozen a pouhé zaplombování by dlouhodobě zub neochránilo
  • na druhou stranu šetrně zachovávají maximální množství tkání vlastního zubu (není nutné brousit celý zub, není tedy nutná korunka)
  •  na zuby se tmelí pomocí adhezivních systémů (cementů,…)

Nejmenšími zákroky jsou inlay a onlay. Při ještě větším rozsahu postižení zhotovujeme korunky ( nový plášť/”čepice” zubu).

Korunka

Je-li zub poškozen tak, že rozsah postižení nedovoluje zhotovení plomby, pak řešíme situaci proteticky. Tato část stomatologie spolupracuje se zubní laboratoří a komunikuje s ní formou otisků a fotografií.

Keramické a kompozitni fazety

Keramické fazety (někdy i fazety nebo také porcelanové fazety) jsou výdobytkem moderní estetické stomatologie. Jedná se o velmi tenké plošky, které jsou nalepeny zepředu na zuby. Výsledkem je pak vizuálně naprosto dokonalý chrup.

Kromě keramiky se ještě občas pro výrobu estetických fazet používá kompozitního plastu, který je o dost levnější.

Keramické fazety jsou vítanou alternativou k bělení zubů, v případech, kdy zubní lékař rozhodne o jeho nevhodnosti. U fazet totiž není problémem aplikace na poškožené nebo umělé zuby. Keramické fazety bez problému zakryjí veškeré skvrny, barevné vady nebo defekty navíc se jimi dají korigovat třeba velké mezery mezi zuby. Efekt estetických fazet je minimálně zcela srovnatelný s bělením zubů a navíc nám déle vydrží. Životnost keramických fazet může být při dobré péči až 10-15 let. Na tuto dobu v naši klinice můžete dostat záruku.

Nasazení keramických fazet většinou probíha během dvou návštěv dentisty. Při běžném postupu zubař vždy nejprve jemně v lokální anestézii zbrouší přední část zubů a následně sejme otisk chrupu. Ten zašle do laboratoře, kde pro nás fazety ve zvoleném odstínu vyrobí zhruba během 5 dnů. Poté už se můžeme dostavit na samotnou aplikaci. Stomatolog fazety speciálním postupem nalepí a vyleští. Mohou být ješte tvarově doladěny dobroušením. Tím je celá procedura hotová. Celkově se jedná o proměrně nenáročný a bezbolestný zákrok.

Můstek

Chybí-li nám zub úplně, zhotovujeme můstky, které drží na obroušených zubech, mezi nimiž je mezera po ztraceném zubu.

Je-li nám těchto zubů a jejich obroušení líto (jou-li zdravé, bez plomb), musíme sáhnout po implantátech.

Hybridní zubní protézy

  • jde vlastně o celkové protézy, jež jsou navíc v ústech přidržovány díky retenčním prvkům (v dnešní době hlavně díky implantátům)
  • hybridní zubní protézy vyrazně zvyšují komfort a kvalitu žvýkání (zejména v dolní čelisti)

“Deflex” protézy

Estetické bezkovové snímací náhrady z pružné pryskyřice “Deflex”. Nová alternativa v estetice dentálních náhrad. “Deflex” protézy estetické, odolné, lehké a komfortní, hypoalergenní.